


Det står nu klart att MiLgårdarna även fortsättningsvis kommer att vara hemvist för EFLs Executive MBA. Efter snart två genomförda program på MiLgårdarna i Klippan, och med ett tredje som startat i höst, fördjupas nu det strategiska samarbetet i ett långsiktigt avtal.
– Att MiLgårdarna blir hemvist för ett av landets mest kvalificerade chefsutbildningar på akademisk nivå gläder mig oerhört, säger Lennart Rohlin, MiLgårdarnas grundare och vd.
– Den fysiska miljön är en viktig komponent för ett effektivt lärande och vi ställer därför höga krav på att den kursgård vi väljer att samarbeta med också delar vår lärfilosofi. Vi kan konstatera att våra Executive MBA-program på MiLgårdarna i Klippan har fått lysande utvärderingar och vi bygger nu vidare på detta framgångskoncept, säger EFLs VD Henrik Lundgren.
Under den 18 månader långa utbildningen samlas deltagarna en gång i månaden för tre-dagars internat på MiLgårdarna. Vi definierar inte verkligheten utifrån ämnesområden utan låter i mångt och mycket deltagarnas egna affärsutmaningar styra riktningen, säger Tony Åkesson som är programmets Director. Programmet avslutas med ett internationellt projekt som genomförs i Afrika.
I samband med nyutvecklingen av EFLs Executive MBA i partnerskap med Ekonomihögskolan vid Lunds universitet för några år sedan togs ett helhetsgrepp för att skapa ”den nya generationens Executive MBA”. Lärmiljön var en av de komponenter som utvärderades när ingenting lämnades åt slumpen. MiLgårdarna bygger sitt koncept som svar på behovet att kunna arbeta avskilt och ostört i en avspänd och spännande miljö som både är professionell och personlig; En miljö som inspirerar till interaktion, nytänkande och lärande. Detta är förstås ett koncept som passar oss utmärkt, menar Henrik Lundgren.
– Innan vi bestämde oss för MiLgårdarna som hemvist för vårt Executive MBA hade vi flera möten på plats med Lennart och hans team. Deras lyhördhet och vilja att investera i förändringar imponerade, vi har fått det precis som vi vill ha det för att mötesmiljön maximalt ska bidra till de fina resultat som vi idag kan konstatera, säger Henrik Lundgren.
– MiLgårdarna är hemvist för många olika utvecklingsprogram, inte minst företagsinterna program med en internationell deltagarkrets. De är alla olika men har en sak gemensamt; de förstår betydelsen av den fysiska och mentala miljön för resultatet, avslutar Lennart Rohlin.
Sida 0 av 0