Motion, med eller utan tävlingsmoment, är kanske den vanligaste aktiviteten när utrymme ges för "egen tid" utanför mötesagendan.
Här ges exempel på vad som erbjuds på MiLgårdarna i Klippan.
Motion inomhus. Logens över 1 000 kvadratmeter är laddade med olika motionsmöjligheter. Innebandy med rink, flera boule-banor och en klättervägg hör till det du ser direkt. Men här finns också basketmål, pingisbord, frisbeekorg och utrustning för badminton och volleyboll. Vi kan naturligtvis också ordna tre-, fem-, eller sjukamper med de grenar du väljer.
Motion utomhus. En enkel promenad på stigar i den vackra naturen runt gårdarna kan rekommenderas. Det finns joggingspår på mellan 1,7 och 7 kilometer. Be värden om en karta! Det finns flera stora öppna gräsmattor för utomhussport: Fotboll, krocket, boule, kubb med mera. Utrustning finns för detta och mera.
Motion i byn eller en bit bort. Några stenkast från MiLgårdarna finns badhus, gym och bowling. I närområdet finns också gocart och golf.
Bastu. På Magasinet finns en rymlig bastu med egen ingång som kan användas också av övriga gårdar i Klippan.

